blog-mr.png

Content marketing w praktyce

Content marketing to działania marketingowe, które polegają na tworzeniu i dystrybucji treści, które są interesujące i wartościowe dla odbiorców. Celem content marketingu jest budowanie relacji z odbiorcami oraz wywoływanie pożądanych emocji i reakcji – np. zakupu produktu lub skorzystania z usługi. Aby content marketing był efektywny, musi być prowadzony w sposób strategiczny i planowany.


Wiele firm jednak o tym zapomina i spycha tego typu działania marketingowe na dalszy plan. W konsekwencji są one mniej wydajne niż mogłyby być, a ich efektywność jest ograniczona. A to oznacza błędne koło, ponieważ firmy rezygnują z tego typu działań, w efekcie czego notują zmniejszony napływ klientów na swoje strony internetowe.


Content marketing to nie tylko publikowanie artykułów czy blogów. To także prowadzenie profilów w mediach społecznościowych, udzielanie się w branżowych dyskusjach i forach internetowych oraz pozyskiwanie linków do strony. Wymaga to działań rozłożonych w czasie, bo w większości przypadków efekty przychodzą po tygodniach lub miesiącach systematycznej pracy.


Warto jednak pamiętać, że raz stworzony artykuł czy zbudowana społeczność wokół marki, procentuje przez długi czas, dlatego mądry content marketing może wiele zmienić w rozwoju Twojej firmy.


Content marketing i SEO, czyli zadbaj o widoczność strony www w wyszukiwarce Google


W dzisiejszych czasach, aby prowadzić skuteczną kampanię marketingową, należy pamiętać o wielu aspektach. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje pozycjonowanie stron internetowych w wyszukiwarkach.


Dlaczego? Ponieważ to właśnie tam klienci szukają informacji o produktach i usługach, które ich interesują. Aby dotrzeć do jak największej liczby potencjalnych klientów, musisz zadbać o to, aby Twoja strona internetowa była jak najwyżej w organicznych wynikach wyszukiwania.


Opisy produktów i oferowanych usług dopasowane pod kątem SEO, duża liczba tekstów i artykułów blogowych, które będą dostarczały wartościowych informacji i rozwiązywały problemy użytkowników czy systematyczna publikacja postów w social mediach to tylko niektóre aspekty, na których musisz się skupić.


W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na jakość i oryginalność tych tekstów. Co to oznacza? Nic innego jak teksty pisane "od zera". Chociaż wielu dostawców (np. hurtownie, z którymi współpracują sklepy internetowe) oferuje tzw. gotowce, to ich używanie nie pozwoli Ci na osiągnięcie dobrego wyniku w wyszukiwarce. Wprost przeciwnie, może ono skutecznie zaszkodzić (np. ograniczenie widoczności strony www).


Dlatego właśnie warto postawić na teksty unikatowe, które będzie można dopasować idealnie do potrzeb Twojej witryny internetowej. Pamiętaj jednak, żeby były one napisane przez osoby, które mają odpowiednią wiedzę i umiejętności – tylko wtedy efekty ich pracy będą satysfakcjonujące.


Marketing treści, czyli wszystko, co musisz wiedzieć o budowaniu rozpoznawalności marki


Marketing treści to nic innego jak działania mające na celu promowanie marki poprzez publikację ciekawych i wartościowych materiałów. Warto pamiętać, że content marketing to nie tylko teksty – można wykorzystać także grafiki, video czy audio. Najważniejsze jest to, aby publikowane materiały były interesujące dla odbiorców i wpisywały się w komunikację marki.


Jest to bardzo istotne, ponieważ dzięki temu możesz budować lojalność klientów oraz mieć pewność, że oferta jest rozpoznawana na rynku. Aby to osiągnąć, należy stworzyć odpowiednią strategię marketingową. W tym celu trzeba dokładnie określić target, czyli grupę docelową, do której będziemy kierować naszą ofertę. Następnym krokiem jest zdefiniowanie celów i wybór odpowiednich narzędzi marketingowych. Dopiero w następnych krokach można zająć się samym content marketingiem, czyli planowaniem i tworzeniem wartościowego przekazu dla swoich odbiorców.


W szerzeniu marketingu treści możesz wykorzystać różne kanały: Facebook, Instagram, LinkedIn, newsletter, szkolenia online czy wiele tradycyjnych materiałów reklamowych (np. ulotki, plakaty). W określeniu najlepszych opcji pomoże Ci stworzona wcześniej strategia – w końcu inaczej będziesz się komunikować z osobami z pokolenia Z, a inaczej ze starszymi klientami. Oczywiście wybór jednej metody nie wyklucza korzystania z innych opcji. Wprost przeciwnie, warto sięgać po różne rozwiązania i wzajemnie je uzupełniać, o czym trochę niżej.


I ostatnia kwestia, czyli systematyczność. Każdą nową strategię komunikacji wprowadzaj krok po kroku, aby mieć szansę chłodnego spojrzenia na efekty, a jeśli te są niezadowalające, to reakcji na nie. Twoja strategia to pewne wytyczne. Wytyczne, które warto modyfikować, aby lepiej dopasowywać się do potrzeb rynku.


Infografiki, czyli atrakcyjny sposób na dotarcie do czytelnika


Użytkownicy internetu lubią przeglądać materiały wizualne, a nie tylko czytać ścianę tekstu. Dlatego dobrym pomysłem jest wplecenie w artykuły blogowe infografik, które lepiej zobrazują omawianą treść. Oczywiście, to tylko jedna z wielu opcji zastosowań grafiki.


Obecnie można zauważyć, że wiele stron internetowych używa infografik jako formy reklamy. Dzięki temu mogą one liczyć na większe zaangażowanie czytelników oraz na lepsze zapamiętanie marki. W końcu wielu odbiorców "myśli" obrazami.


Klarowna i przykuwająca uwagę użytkownika grafika sprawdzi się także w postach na mediach społecznościowych. W ten sposób można łatwo przekazać swoją wiadomość odbiorcom, a jednocześnie zaprezentować markę w atrakcyjny i nowoczesny sposób.


Content marketing otwiera przed firmami wiele możliwości i warto korzystać z jak największej liczby dostępnych opcji. Zwłaszcza gdy docelowa grupa odbiorców jest zróżnicowana. Sięganie po różne metody zwiększa Twoje szanse w budowaniu zaangażowanej społeczności, ale także – a może przede wszystkim – w efektywniejszym zamykaniu sprzedaży.


Video, czyli nowy król internetu


Popularność materiałów audio i video nieustannie rośnie i nic nie wskazuje na to, aby ten trend miał się wkrótce zmienić. Wprost przeciwnie – dynamika wzrostu jest tak duża, że już niebawem możemy spodziewać się, że większość treści publikowanych w sieci będzie miała formę wideo.


Jest to o tyle istotne, że materiały audio i video mają znacznie większy potencjał viralowy niż tekstowe. Ludzie chętniej dzielą się filmami i podcastami, ponieważ są one bardziej angażujące i łatwiejsze do odbioru niż tekst.


Czy oznacza to konieczność zaprzestania tworzenia tradycyjnych treści? Z punktu widzenia content marketingu nie, ale można sprawić, aby każdy kanał komunikacji/promocji firmy wzajemnie się napędzał.


Przykładem takiego działania jest udostępnianie treści z bloga na portalach społecznościowych, ale nie poprzez linkowanie bezpośrednio do strony, a raczej publikując krótki tekst, który zawiera link do pełnej wersji. Takie działanie sprawi, że odbiorcy będą chcieli przejść na stronę internetową po więcej informacji i tam mogą być skierowani na inne kanały promocji (np. newsletter).


Z kolei nagranie audio można przekonwertować na tekst i opublikować w postaci artykułu blogowego. I odwrotnie, na podstawie najchętniej czytanych artykułów blogowych, możesz przygotować krótkie nagranie w formie audio lub video i opublikować (np. na YouTube). Ponownie, opcji jest mnóstwo i warto wykorzystać każdą z nich, aby docierać do jak największej liczby zainteresowanych osób.


Pomoc w tworzeniu treści


Content marketing w praktyce wymaga zrozumienia rynku, zachowań klientów, a często także wykorzystania nowoczesnych narzędzi analitycznych. Tylko odpowiednie połączenie umiejętności, wiedzy i doświadczenia pozwala na efektywne wykorzystanie potencjału content marketingu.


Dobrze przygotowana strategia content marketingowa to gwarancja sukcesu w realizacji wyznaczonych celów biznesowych. Nasza firma zajmuje się tym już od wielu lat, a na koncie mamy wiele udanych projektów. Przygotujemy dla Ciebie strategię, która będzie skuteczna i dopasowana do Twoich potrzeb.


Jeśli więc potrzebujesz pomocy w zakresie content marketingu, skontaktuj się z nami, a chętnie pomożemy!

Zobacz produkty

 E-book. Jak zwiększyć sprzedaż w sklepie internetowym? Marketing w branży e-commerce
Oferta specjalna
 49,99 zł  34,99 zł
28,45 zł netto

E-book. Jak zwiększyć sprzedaż w sklepie internetowym? Marketing w branży e-commerce

Marketing jest bardzo ważnym aspektem każdej działalności. Jest on jednak jeszcze ważniejszy w sferze e-commerce, gdzie konkurencja jest duża, a każde kliknięcie ma znaczenie. Dlatego sprzedawcy internetowi muszą włożyć wiele wysiłku w marketing swojego sklepu, aby odnieść sukces. Niniejsza książka Ci w tym pomoże.

Oferta specjalna
 49,99 zł  34,99 zł
28,45 zł netto

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisz się i zyskaj rabat -